Zaskórniki – problemy skórne

Czym są zaskórniki?

Zmiana skórna, jaką jest zaskórnik, charakterystyczna jest dla trądziku młodzieńczego. Są to wykwity, powstające w okolicach łojotokowych, przede wszystkim na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Bezpośrednią przyczyną ich powstania jest zastój łoju i zrogowacenie bądź zablokowanie ujść mieszków włosowych.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Na pewno każdy z nas zmagał się kiedyś z dosyć nieestetycznym problemem, jakim są zaskórniki. Każdy wie, że nie łatwo jest je usunąć. Wyjątkowo nieatrakcyjnie wyglądają zaskórniki na twarzy. Wszystko zależy od rodzaju zmian skórnych, jakie występują na Twojej skórze. Wyróżnia się bowiem zaskórniki otwarte oraz zaskórniki zamknięte. Odmiany zamknięte powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez zrogowacone komórki naskórka. Są one drobne i białe, a widoczne stają się jedynie po naciągnięciu skóry. Zaskórniki otwarte natomiast powstają w wyniku zastoju łoju i pewnego rodzaju nadkażenia. Mogą przekształcić się w wykwity grudkowo-krostkowe bądź widoczne torbiele ropne. Wydobywa się z nich charakterystyczna masa łojowo-rogowa, która nadaje całemu wykwitowi ciemniejszy kolor.

Co na zaskórniki – domowe sposoby

Na stronach internetowych znajduje się ogromna liczba porad, dotyczących tego, jak usunąć zaskórniki. Możesz je na przykład usunąć ręcznie. W ten sposób można usunąć zarówno zaskórniki na nosie, jak i zaskórniki na czole. Pamiętać trzeba tylko, żeby nie zakazić skóry. Należy uprzednio dokładnie oczyścić skórę płynem antybakteryjnym i wykonać peeling, a w dalszej kolejności – wycisnąć wągry poprzez chusteczkę higieniczną. Warto również wcześniej wykonać tzw. parówkę twarzy lub wziąć gorącą kąpiel. Takie zabiegi stosowane są w celu otwarcia porów. Sprawia to także, że zaskórniki można łatwiej usuwać. Po wyciśnięciu wągrów należy ponownie dokładnie oczyścić skórę twarzy. Jeżeli wągry nie zostaną całkowicie usunięte, może rozwinąć się stan zapalny, a w miejscu wągra może pojawić się pryszcz. Bardzo skuteczną metodą jest maseczka na zaskórniki. Naturalnymi metodami wykonuje się ją najczęściej używając soku z cytryny lub limonki oraz cynamonu. Należy taką mieszankę nakładać na noc na skórę z wągrami. Rano, po przebudzeniu, trzeba twarz umyć letnią wodą. Takie zabiegi można wielokrotnie powtarzać. W celu zapobiegania wągrom tworzy się w domowych warunkach najróżniejsze, skuteczne mikstury. Żeby pory były ściągnięte i nie powstawały nowe wągry, niektórzy stosują raz w tygodniu maseczkę z ziemniaka. Ziemniaka należy zetrzeć na tarce i położyć na twarz. Trzyma się ją na zaskórnikach przez około 15 minut. Po wykonaniu należy twarz opłukać letnią wodą. Oprócz tego, trzeba się starać, aby nie przetłuszczać skóry. Stosując specjalistyczne kosmetyki do cery z niedoskonałościami, ograniczysz wytwarzanie nadmiaru sebum i spowodujesz odetkanie porów.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów oczyszczających przeznaczonych dla tak wymagającej skóry. Oprócz metod manualnych, stosowane są metody laserowe i profesjonalne zabiegi, takie jak między innymi: hydrabrazja czy mikrodermabrazja diamentowa. Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek zabiegu, dobrze jest zasięgnąć fachowej porady kosmetyczki, lub w przypadku wysoce nasilonych objawów – dermatologa.

Powiązane wpisy