Wypadanie rzęs – przyczyny

Piękne, długie i ciemne rzęsy to marzenie wielu pań. Niektóre zostały takimi obdarzone przez naturę, inne muszą korzystać z kosmetyków wydłużających czy pogrubiających. Naturalne rzęsy mogą być słabe lub jasne, ale stosunkowo łatwo poprawić to makijażem. Poważniejszy problem może stanowić wypadanie rzęs. To zwyczajny proces, ale jeśli ilość traconych rzęs stanie się zbyt duża, warto poszukać przyczyny zjawiska i ewentualnie podjąć odpowiednią terapię.

Wypadanie rzęs – przyczyny

Poszukiwania przyczyny wypadania rzęs warto zacząć od pobieżnej oceny stanu swojego zdrowia. Może wydawać się to bez związku, ale wiele różnych chorób czy stanów zapalnych organizmu może pośrednio wpłynąć na kondycję rzęs. Bywa, że właśnie dzięki zaniepokojeniu się wypadającymi rzęsami ktoś zgłasza się na dokładne badania i w ten sposób wykrywane są poważne dolegliwości związane z gospodarką hormonalną lub bezpośrednio ze schorzeniem jakiegoś narządu. Hormony wpływają na cały organizm, dlatego też ich wahania, niedobory czy nadmiary mogą odbić się również na wytworach takich jak rzęsy lub włosy. Niekoniecznie trzeba więc kojarzyć problem z jego najbliższą okolicą, czyli oczami – choć to też może być przyczyna. Dla przykładu, osłabienie rzęs wynika czasem z łysienia plackowatego (wtedy można zaobserwować wypadanie nie tylko rzęs, ale również np. zarostu, włosów na głowie), zapaleń powiek, rogówki, spojówki i wielu innych chorób oczu. Zdarza się, że za tego typu objawy odpowiada – związana wszak ze znacznymi zmianami hormonalnymi – ciąża lub menopauza. Odrzucając wszystkie te przyczyny, warto jeszcze pomyśleć o badaniach krwi, czyli dokładnej morfologii i biochemii. Może brakować różnych składników odżywczych czy witamin, a manifestacją niedoborów będzie właśnie wypadanie rzęs.

Olejek rycynowy na rzęsy

Osłabienie rzęs może też być wynikiem nadmiernego zainteresowania nimi podczas makijażu. Posiadanie cienkich, jasnych rzęs często zmusza kobiety do korzystania z  różnych kosmetyków i przyrządów, które owszem, dają oczekiwane rezultaty, ale też niszczą strukturę rzęs i mogą przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania. Ponieważ w tym przypadku nie trzeba zajmować się np. regulacją gospodarki hormonalnej, można skupić się na wzmacnianiu rzęs od wewnątrz i zewnątrz. Istnieje dużo kosmetyków o właściwościach regeneracyjnych, dzięki którym można w krótkim czasie przywrócić rzęsom dawną witalność. Jednym z takich preparatów jest olejek rycynowy. Na rzęsy można też stosować specjalne mascary zawierające witaminy oraz niezbędne składniki odżywcze.

Witamina E na rzęsy

Wśród witamin najwięcej uwagi warto poświęcić witaminie E – jest ona polecana przy wszelkich kłopotach z wytworami naskórka, a więc włosami, paznokciami. Jej stosowanie możliwe jest na kilka różnych sposobów. Można ją np. wdrożyć do diety, przyjmować w postaci kapsułek lub też wybrać kosmetyki witaminowe. Dostępne odżywki najlepiej kupić w aptece lub dobrym sklepie kosmetycznym. Przed użyciem warto sprawdzić, czy nie uczulają, nakładając niewielką ilość preparatu na skórę dłoni i obserwując, czy nic się nie dzieje.

Powiązane wpisy