Wosk pszczeli w kosmetyce

Wiele substancji korzystnych dla ludzkiej skóry, włosów, paznokci pozyskuje się z natury. Ich cudowne właściwości nierzadko odkrywa się zupełnie przypadkiem, inne mają już tyle pozytywnych zastosowań, że kolejne równie pozytywne nikogo nie dziwi. Takim właśnie produktem jest wosk pszczeli, znany od bardzo dawna, a wciąż jeszcze fascynujący swoimi ogromnymi możliwościami wykorzystania.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Osoby zafascynowane nowinkami kosmetycznymi z pewnością zauważają, że w wielu preparatach jednym ze znaczących składników jest wosk pszczeli. Cieszy się on dużym zainteresowaniem, bo – jeśli w pozytywnych opiniach brak jest przesady – ma bardzo dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Za tak wysoką oceną wosku przemawiają jego właściwości oraz substancje, które wchodzą w jego skład. Są to między innymi:

  • różne kwasy – nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas palmitynowy, masłowy, walerianowy itd.
  • karetonoidy
  • witaminy
  • lipidy

Istotną kwestią charakteryzującą wosk pszczeli jest też niemalże bezproblemowe łączenie się z wieloma innymi składnikami, co oczywiście ułatwia produkcję kosmetyków. Wystarczy podgrzać wosk, by uzyskać bardzo plastyczną masę, która bez trudu może być formowana w dowolne kształty, utrwalana (co np. było przez długi czas przyczyną sięgania właśnie po taki budulec do produkcji świec) oraz wzbogacana różnymi składnikami. Możliwe jest tworzenie gładkich, jednorodnych mieszanin poprzez rozpuszczanie wosku pszczelego w alkoholu lub różnych tłuszczach. Te właściwości otwierają drogę do produkowania np. woskowych mydełek czy też oczywiście kremów, z których substancje odżywcze mogą być łatwo wchłaniane przez skórę.

Krem z woskiem pszczelim

Kremy na bazie wosku pszczelego mają wyjątkowo przyjemną, gładką konsystencję. Ich nakładanie to czynność tak samo relaksująca, jak pożyteczna, a do tego dochodzi jeszcze brak naturalnej woni – kosmetyki takie są bardzo cenione przez osoby z różnego rodzaju alergiami. Do tego łatwo je łączyć z perfumami czy perfumowanymi wodami toaletowymi. Kremy stworzone z wosku pszczelego wykazują działanie nawilżające, regenerujące i oczyszczające. Ich regularne aplikowanie gwarantuje poprawę stanu skóry, zapewni jej aksamitną miękkość i gładkość. Jedną z bardziej interesujących właściwości wosku pszczelego jest też oczyszczanie skóry z różnego rodzaju bakterii oraz korzystny wpływ na szybkość gojenia się mikrourazów czy też ran.

Pszczeli wosk  – co poza kosmetyką?

Wosk to jeden z tradycyjnych surowców stosowanych do wyrobu świec, jednak już teraz rzadko używa się naturalnego wosku – sztuczny sprawdza się równie dobrze, a jest dużo tańszy. Warto wspomnieć również technikę woskowania różnych powierzchni; jest to czynność pozwalająca uzyskać nabłyszczony papier, drewno lub inny produkt, który dzięki temu stanie się o wiele bardziej estetyczny. Wosk pszczeli dodaje się do różnych detergentów i preparatów czyszcząco-pielęgnujących, m.in. do podłóg. Nawet niewielka ilość zapewnia połysk oraz zabezpiecza powierzchnie przed uszkodzeniami.

Powiązane wpisy