Uroda – czy trzeba znać rodzaje cery?

Każdy z nas powinien pamiętać, jak istotne jest szczegółowe rozpoznanie danego rodzaju i typu cery, jaki posiadamy. Tak ważne jest to, aby nie zaszkodzić naszej skórze żadnym nieodpowiednim preparatem czy też zabiegiem. Istnieją różne rodzaje cery i różne kosmetyki z wieloma składnikami, które są przeznaczone wyłącznie dla konkretnego typu cery. Wyróżniamy cztery ich główne rodzaje: mieszaną, normalną, tłustą oraz suchą. W ich obrębie występują typy cer, takie jak: cera wrażliwa, dojrzała, trądzikowa oraz cera naczynkowa. Możliwe są najróżniejsze kombinacje wymienionych rodzajów i typów cery, co oznacza, że można mieć cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową itd.

Rodzaje cery i ich charakterystyka

Cera mieszana posiada część cech zarówno cery tłustej, jak i suchej. Taki rodzaj cery pod wpływem działania kosmetyków ulega częstym podrażnieniom, ponadto wyjątkowo źle reaguje na mydło, a także niektóre czynniki zewnętrzne. Zwykle tłusta jest tzw. strefa T, którą tworzą czoło, nos i broda, a z kolei skóra na policzkach charakteryzuje się przesuszeniem.

Cera normalna nie występuje samoistnie u osób dorosłych. Natomiast u dzieci jest naturalnym zjawiskiem. Cechuje ją lekko różowa barwa, wyjątkowa gładkość i jędrność oraz wysokie napięcie. Nie ma przebarwień ani innych niedoskonałości. W przypadku cery tłustej gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co prowadzi do nadmiernego rozszerzania porów, powstawania nieestetycznych zaskórników oraz efektu błyszczenia się twarzy. Cera tłusta jest dobrze napięta, a także elastyczna. Niekiedy jednak szarzeje. Procesy starzenia takiego rodzaju cery zachodzą stosunkowo późno w porównaniu do innych rodzajów cer. Cera sucha jest zazwyczaj wynikiem niewystarczającej pracy gruczołów łojowych. Powoduje to jej matowość, łuszczenie się i efekt ściągania. Sucha cera jest wyjątkowo podatna na procesy starzenia, dlatego czasami u młodych osób występują już zmarszczki i inne zmiany. Cechuje ją jasność i jest cienka warstwa wierzchnia.

Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Różne rodzaje skóry twarzy należy pielęgnować odpowiednimi kosmetykami, przeznaczonymi do konkretnego typu cery. Stosowanie kosmetyków obejmuje też specjalistycznie dobrane kremy do twarzy. Do cery suchej używa się preparatów o właściwościach wysoce nawilżających i nawadniających. Należy regenerować ten rodzaj cery kremami, produkowanymi specjalnie dla cery suchej. Jeżeli chodzi o kosmetyki do cery mieszanej, najlepiej sprawdzą się te, które są przeznaczone do skóry wrażliwej. Są bowiem odpowiednio delikatne dla suchych partii twarzy, a jednocześnie dobrze odświeżają wspomnianą przetłuszczającą się strefę T. Do pielęgnacji tłustej cery najlepiej jest używać wszystkich preparatów z tej samej linii kosmetycznej, dla tłustej skóry. Powinny być to kosmetyki niezawierające tłuszczów. Uzupełnieniem pielęgnacji mogą być nowoczesne peelingi, bibułki matujące oraz maseczki do cery tłustej.

Rodzaje cery – jak je rozpoznać?

W tym celu należy regularnie przez jakiś czas prowadzić obserwację skóry – jak zachowuje się po użyciu różnych rodzajów kremów oraz kosmetyków o konkretnym przeznaczeniu. Ważne jest też, jakiego typu reakcje na naszą skórę wywołują zmiany atmosferyczne takie jak słońce, wiatr czy zbyt suche powietrze. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić typu naszej cery, możemy zgłosić się do kosmetyczki, która na podstawie analizy wizualnej i dotykowej oraz wywiadu pomoże znaleźć odpowiedź.

Powiązane wpisy