Uroda – co powinieneś wiedzieć o cerze suchej?

Dzisiejsze kosmetyki, proponowane przez największych producentów mają bardzo różnorodne przeznaczenie. Nieraz zdarza się, że konkretny preparat może być używany wyłącznie do określonej kwestii. Bardzo ważne jest rozpoznanie typu cery, jaki się posiada. Według niego dobiera się specjalne kosmetyki oraz produkty do jej pielęgnacji.

Cera sucha – charakterystyka, przyczyny

Sucha cera twarzy oznacza zazwyczaj, że mamy właśnie ten typ skóry. Wyjątkowo suchej cery dotyczy specjalistyczna pielęgnacja. Odwodnienie skóry twarzy jest trudne do regeneracji. Taki rodzaj skóry jest też bardziej podatny na wystąpienie zmarszczek. Dodatkowo, charakteryzuje się niższą miękkością i elastycznością. Podczas starzenia się skóry może to być naturalna konsekwencja tego procesu, podczas którego skóra automatycznie traci swoją elastyczność i nawilżenie. Problemy, jakimi charakteryzuje się sucha cera, to między innymi uczucie ściągnięcia, a także skłonność do złuszczania się. W porównaniu do innych typów, np. w porównaniu do cery mieszanej, cera sucha jest zdecydowanie bardziej matowa, delikatna i wrażliwa. Jej powierzchnię cechują szorstkość oraz chropowatość. Zazwyczaj ma jasnożółty lub jasnoróżowy kolor. Zaróżowienia na twarzy wynikają z tego, że w takich przypadkach warstwa skóry jest o wiele cieńsza i prześwitują przez nią liczne naczynka krwionośne. Skóra twarzy może ulec nadmiernemu wysuszeniu wskutek stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków zarówno do pielęgnacji, jak i do makijażu. W sytuacji, gdy zaniedbamy jej systematyczną pielęgnację, delikatna skóra również się przesusza. Takie przeoczenia mogą prowadzić do silnych reakcji alergicznych, podrażnień, a także wielu infekcji, które zaburzają naturalną równowagę lipidową skóry.

Cera sucha – pielęgnacja

Cera sucha szczególnie źle reaguje na nadmierną ekspozycję na słońce, mydło, wodę z chlorem, mróz oraz niektóre zanieczyszczenia powietrza. Odpowiednia pielęgnacja cery suchej, jak i każdej innej, polega na dobraniu odpowiednich kosmetyków dopasowanych do jej właściwości. Zadaniem takich preparatów jest nie tylko nawilżenie, ale również jej dobre natłuszczanie. Osoby, które jedzą zbyt dużo soli, mięsa, ostrych przypraw, a także piją dużo kawy oraz alkoholu lub palą papierosy bardzo często mają suchą skórę. Nie jest to jednak regułą. Żeby poprawić stan cery, warto jest ograniczyć nadmierne spożywanie wymienionych produktów. Do diety należy w zamian za to wprowadzić więcej warzyw, owoców oraz nasion, takich jak: migdały, orzechy, pestki dyni czy słonecznika oraz kiełki nasion. O ten typ cery należy nadzwyczaj szczególnie dbać i chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Pielęgnacja suchej cery to przede wszystkim jej regularne i obfite nawadnianie. Przy problemach takich jak wyjątkowo sucha cera, krem nawilżający przeznaczony do tego typu skóry. Oprócz nawilżania, dobry krem do cery suchej będzie także skuteczną regeneracją. Kosmetyki do mycia twarzy nie mogą zawierać żadnej ilości alkoholu, który dodatkowo wysuszałby i podrażniał skórę twarzy. Z tego powodu warto wybierać podkłady, mleczka do demakijażu i toniki, które są stworzone wyłącznie dla cery suchej. Nie tylko nie naruszają one ochronnej bariery skóry, ale pozostawiają po sobie lekko tłustą warstwę wierzchnią. Jeśli charakteryzuje Cię cera sucha, kosmetyki przeznaczone do niej znajdziesz w każdym sklepie kosmetycznym oraz na stronach internetowych.

Powiązane wpisy