Uroda a problem zaskórników

Czym są zaskórniki?

Skóra człowieka we współczesnym świecie spotyka wiele przeszkód w prawidłowym rozwoju i odpowiednim wyglądzie. Zmiana skórna, jaką jest potoczny zaskórnik, najbardziej charakterystyczna jest dla trądziku młodzieńczego. Takie wykwity powstają w okolicach łojotokowych, a przede wszystkim na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Bezpośrednią przyczyną ich powstania jest zastój łoju, zrogowacenie ujść mieszków włosowych oraz zablokowanie prawidłowego wydostawania się produkowanych substancji.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Na pewno każdy z nas zmagał się kiedyś z wypryskami i wągrami. Każdy wie, że nie łatwo się je likwiduje. Wyjątkowo nieestetyczne są zaskórniki na twarzy. Tego typu zmiany wyróżnia się otwarte oraz zamknięte. Zaskórniki otwarte powstają na skutek zastoju łoju i nadkażenia. Mogą one przekształcić się w wyjątkowo widoczne wykwity grudkowo-krostkowe oraz ropne torbiele. Zwykle wydobywa się z nich charakterystyczna masa łojowa, która powoduje ciemny kolor miejscowego wykwitu. Zaskórniki zamknięte powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez komórki zrogowaciałej warstwy naskórka. Są one drobne. Charakterystyczna jest dla nich biała barwa, a widoczne są dopiero po naciągnięciu skóry.

Co na zaskórniki – domowe sposoby

Bardzo duża liczba porad, na temat tego, jak usunąć zaskórniki znajduje się na stronach internetowych. Można je na przykładowo likwidować ręcznie. Pamiętać trzeba jedynie, aby nie doprowadzić do zakażenia skóry. Skórę trzeba najpierw dokładnie oczyścić antybakteryjnym płynem i wykonać peeling. Dopiero potem, przez chusteczkę higieniczną można wycisnąć wągry. Aby otworzyć pory, można też zastosować gorącą kąpiel. Takim domowym sposobem można usunąć zaskórniki na nosie oraz zaskórniki na czole. Wysoce skuteczną metodą jest maseczka na zaskórniki. Jedną z typowym, stosowanych w celu oczyszczenia jest maseczka z ziemniaka. Aby ją wykonać, wystarczy to warzywo zetrzeć na tarce i położyć w konkretnych miejscach na twarzy. Po około 15 minutach należy przemyć twarz letnią wodą. Inną maseczką, którą polecają internauci, jest mikstura z soku cytryny albo limonki i cynamonu w proszku. Tę z kolei stosuje się na noc. Ponadto, trzeba pamiętać, aby skóra nigdy nie była przetłuszczona. Stosując odpowiednie kosmetyki do cery z różnymi niedoskonałościami, wytwarzanie nadmiaru sebum zostanie ograniczone, a pory się oczyszczą.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Jeżeli nie są skuteczne ani domowe sposoby na zwalczanie zaskórników, ani odpowiednia pielęgnacja skóry, należy wtedy udać się do specjalisty – kosmetyczki bądź dermatologa. W salonach kosmetycznych można znaleźć wiele nowoczesnych zabiegów oczyszczania skóry, które są kierowane do każdego jej rodzaju. Szereg specjalistycznych zabiegów obejmuje między innymi nowoczesne, bezpieczne metody laserowe. Jednak, kiedy nawet takie metody zawodzą, oznacza to że problem tkwi głębiej. Wówczas nieunikniona jest wizyta i zasięgnięcie porady u dermatologa. Jeżeli będzie konieczne leczenie, zostanie zastosowane. Dermatolog odnajdzie przyczynę zmian skórnych i zaproponuje możliwie najskuteczniejszą metodę leczenia miejscowego bądź ogólnego, dostosowaną do indywidualnych właściwości skóry każdego pacjenta.

Powiązane wpisy