Różne pomysły na wrastające paznokcie

Wrastanie paznokci może wydawać się błahym problemem, ale tylko dla kogoś, kogo ta dolegliwość nigdy nie dotyczyła. Taka zmiana nie tylko boli, ale również powoduje znaczny dyskomfort przy noszeniu obuwia i prezentuje się nieestetycznie. Jeśli nie zostanie zaleczona dość szybko, może powodować coraz większą bolesność czy nawet deformację części palucha. Na szczęście dzięki profilaktyce można temu łatwo zapobiegać.

Przyczyny wrastania paznokci

Dolegliwość zdarza się dość często. W większości przypadków przyczyną niewłaściwego kierunku wzrostu paznokcia (problem dotyczy przeważnie dużego palucha u stopy) jest nieodpowiednie obcinanie. Wiele osób przycina paznokcie tak, że ich brzegi są zaokrąglone, więc wzrost powoduje zagłębianie się ich w skórę. To właśnie nazywamy wzrastaniem. W teorii wrosnąć może dowolny z paznokci, jednak najłatwiej zachodzi to tam, gdzie płytka paznokciowa jest bardzo twarda. Profilaktycznie nie powinno się jednak przycinać jakichkolwiek paznokci na okrągło, znacznie lepsze jest proste cięcie lub lekko owalne; nie trzeba też nadmiernie ścinać czy obgryzać płytek, krótsze niż przeciętne są również bardziej podatne na wrastanie. Jest też sporo sytuacji, które powodują większą podatność na wrastanie paznokci. Wśród nich wymienia się różne urazy paznokcia i okolicy (np. wałów paznokciowych), części wewnętrznej paznokcia podczas niewprawnego czyszczenia, ściskanie paznokci zbyt dopasowaną skarpetą lub niewłaściwie dobranym, niewygodnym obuwiem – szczególnie groźne są szpilki z wąskimi czubkami. Na powstanie problemu narażone są też osoby z nadwagą, które mocniej obciążają stopy dużym ciężarem ciała. Niektórzy ludzie mogą też częściej niż inni cierpieć z powodu wrastających paznokci w związku z pewnymi naleciałościami genetycznymi.

Wrastające paznokcie – co robić?

W przypadku problemów z wrastającym paznokciem należy położyć nacisk na profilaktykę. Podczas obcinania paznokci ma się bezpośredni wpływ na zabezpieczenie się przed wrastaniem, wystarczy unikać zaokrąglania brzegów płytki oraz dokładnie je spiłowywać, żeby nie były podatne na różne urazy. Uważać trzeba przy wycinaniu skórek; paznokcie poddane takiemu zabiegowi wyglądają bardziej estetycznie, ale lepiej jest pominąć ten krok, niż zrobić to w niewłaściwy sposób. Zamiast używać do tego ostrych narzędzi, można posłużyć się specjalnym kosmetykiem. Czyszczenie paznokci, np. po spacerowaniu boso na zewnątrz, można wykonać miękką szczoteczką lub wacikami kosmetycznymi. Niedopuszczalne jest „grzebanie” pod paznokciem czymś ostrym np. nożyczkami. Należy dbać o wygodne obuwie, w którym stopa nie będzie ściśnięta i obolała nawet po długim chodzeniu.

Wrastające paznokcie – domowe sposoby

Jeśli problem już się pojawi, przeważnie konieczna jest wizyta u lekarza. Można jednak próbować innych sposobów, jeśli uraz nie jest jeszcze zbyt dotkliwy. Przede wszystkim niezbędna jest zaostrzona higiena stóp i używanie przewiewnych skarpet. Stopy można kąpać w roztworach ziołowych lub stosować nadmanganian potasu. Duże znaczenie ma też odpowiednia dieta, dzięki której wzmocnią się paznokcie i zmniejszy się możliwość powstania różnych urazów, będących często przyczyną wrastania brzegów płytek.

Powiązane wpisy