Dieta przy atopowym zapaleniu skóry

problemy-skorne-atopowe-zapalenie-skory-jest-dosc-czesto-spotykane

Coraz więcej osób ma problemy ze skórą, które pojawiają się w wyniku zetknięcia z alergenem. Nie jest to nic przyjemnego, w dodatku może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie, a to oznacza, że warto się dowiedzieć, jak radzić sobie z tą przypadłością, tak aby mieć pewność, że nie będziemy jeszcze bardziej jej pogłębiali. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co trzeba robić, jeżeli ma się atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza że w wielu przypadkach można sobie z nim bardzo skutecznie radzić i to bez większych wyrzeczeń. Najważniejsze w końcu będzie tutaj to, abyśmy wyeliminowali ze swojego otoczenia te produkty, na które mamy uczulenie, bo wówczas będziemy mieli pewność, że nasze ciało nie będzie się próbowało przed nimi bronić, a więc nie będzie się to odbijało na naszej skórze.

Czy wiemy, jaka powinna być dieta na AZS?

Nie zawsze osoby chore na atopowe zapalenie skóry zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest w ich przypadku dieta i jak wielkie może mieć ona znaczenia dla kondycji ich skóry. Dlatego warto mówić, że przede wszystkim z codziennych posiłków należy usunąć to, co jest dla nas alergenem. W przypadku dzieci, w pierwszej kolejności trzeba odstawić mleko i wszystkie produkty, które są wytwarzane na bazie mleka, bo to właśnie ono najczęściej jest alergenem. Jeżeli będzie wprowadzona odpowiednia dieta w atopowym zapaleniu skóry, jeżeli wyeliminujemy z naszych posiłków to co nas uczula, a dodatkowo zrobimy to na stosunkowo długi czas, to może się okazać, że uzyskamy efekt odczulenia, a więc po dłuższym czasie, okaże się, że nasze ciało już nie reaguje na dany alergen.

Co więcej, trzeba wiedzieć, że na atopowe zapalenie skóry dieta ma tak duże znaczenie, ponieważ skóra jest mocno powiązana z układem pokarmowym. Od razu odbija się na niej to, co dzieje się w naszym żołądku, a to oznacza, że błyskawicznie może dojść do reakcji alergicznych, które pojawią się na naszej skórze. Chociaż dotyczy ono głównie dzieci, to jednak atopowe zapalenie skóry u dorosłych także może się pojawić, a to oznacza, że trzeba wiedzieć jak sobie z tym radzić, tak aby dodatkowo, niepotrzebnie, nie pogarszać jeszcze stanu naszej skóry.

Można stosować odpowiednie leki, można stosować odpowiednie kremy, które będą miały za zadanie poprawić stan naszej skóry, ale także powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej diecie. Czy nie powinniśmy z niej wyeliminować jakichś składników, czy czasami nie ma w niej produktów, na które jesteśmy uczuleni, albo które są pochodną tego, co nas uczula? Przy takim atopowym zapaleniu skóry nasze działania muszą być kompleksowe, bo w przeciwnym razie, okaże się, że nie przyniosą one takich efektów, jakbyśmy się spodziewali – jak żyć z AZS?.

Zawsze też możemy poprosić o radę lekarza i dietetyka, tak aby oni nam pomogli skomponować odpowiednią dietę i powiedzieli, w jaki sposób powinniśmy dbać o naszą skórę, zwłaszcza że przy takim atopowym zapaleniu, jest ona naprawdę bardzo delikatna, a co się z tym wiąże, wymaga, abyśmy zajmowali się nią w jak najlepszy sposób.

 

Powiązane wpisy