Problemy skórne, a wśród nich trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest to choroba skóry, która występuje w wieku pokwitania. Mają wtedy miejsce nadmierne procesy wydzielania produktów gruczołów łojowych. Łojotok następuje ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. Widocznymi objawami trądziku są grudki i krostki oraz zaskórniki, popularnie nazywane wągrami lub pryszczami.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Powstają one wskutek nadmiernego „łojenia” oraz wzmożonego rogowacenia komórek przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Warstwy zrogowaciałego naskórka, które ciągle się na siebie nakładają, prowadzą do zamknięcia ujść przewodów. Zaskórnikiem nazywa się ujście łoju, które jest zablokowane. Jest to niezapalna postać trądziku. Jednak bardzo łatwo może dojść do procesu zapalnego. Może on zostać wywołany przez niektóre bakterie, mające w takiej sytuacji bardzo dobre warunki do rozwoju. Miejscowe zapalenia powodują pęknięcia ścianek przewodów oraz coraz bardziej postępujący stan zapalny wokół gruczołu łojowego. Grudki i krosty stają się wtedy wyjątkowo duże, czerwone, a także bolesne.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Większość przypadków, bo aż około 80 procent przyczyn trądziku stanowią czynniki genetyczne. Nasilenie trądziku mogą powodować najróżniejsze czynniki. Wymienia się pośród nich głównie czynniki hormonalne. U kobiet nasilenie zmian następuje szczególnie przed miesiączką oraz w czasie chorowania na zespół policystycznych jajników. Leki, takie jak hormony anaboliczne oraz leki przeciwpadaczkowe, a także niektóre kosmetyki (głównie te zamykające ujścia mieszków włoskowych) wzmagają występujący już trądzik młodzieńczy. Czynniki neurogenne, takie jak stres, a także niestosowanie zbilansowanej diety nie działają korzystnie na stan skóry ze skłonnością do występowania trądziku.

Co na trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć? Czy można stosować różne preparaty na własną rękę? Kiedy mija trądzik młodzieńczy? Jakie są domowe sposoby na trądzik młodzieńczy? Są to najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Odpowiedzi na nie najlepiej jest szukać u lekarzy specjalistów i dermatologów. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów ostrego trądziku pacjent bezwzględnie powinien się skonsultować z lekarzem. Terapia miejscowa jest pierwszym stosowanym przez dermatologów sposobem leczenia trądziku. Zdarza się jednak, że nie jest ona skuteczna i wtedy zaleca się terapię ogólną. Popularne leczenie u kosmetyczki, poprzez tzw. oczyszczanie skóry powoduje tylko opóźnienie wprowadzenia prawidłowej terapii. Również stosowanie „domowych sposobów”, takich jak na przykład picie wywaru z bratków, nie pomaga. Indywidualną kwestią jest długość trwania takich zmian skórnych. Wszystko zależy od zastosowanej terapii i jakie sposoby na trądzik młodzieńczy zaleci nam dermatolog. Nieleczony trądzik, bądź leczony, ale niewłaściwymi preparatami, może prowadzić do wysoce nieestetycznych blizn utrwalających się na całe życie. Brak leczenia niesie ze sobą fatalne skutki, których usunięcie jest bardzo kosztowne, a zwykle – niemożliwe. Zalicza się do nich różnego rodzaju blizny i przebarwienia skóry. Do takich pozostałości, które są widoczne, dochodzi uraz psychiczny spowodowany kompleksami.

Powiązane wpisy