Problemy skórne, a wśród nich łupież

Co fachowo nazywa się łupieżem?

Łupież jest to choroba skóry głowy, która objawia się złuszczaniem w postaci drobnych płatków zrogowaciałej warstwy naskórka. Towarzyszy temu procesowi mniejszy bądź większy łojotok. Jego nasilenie jest sprawą indywidualną. Najczęściej łupież pojawia się u dzieci z przedziału wiekowego od 6 do 10 lat. Może być poważnym problemem, gdyż w niektórych przypadkach doprowadza do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia, pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Łupież cechuje też sezonowość – nasila się w zimie, a łagodzi podczas lata. Wyróżnia się różne rodzaje tego schorzenia. Są to między innymi: łupież łojotokowy, łupież pospolity owłosionej skóry głowy oraz łupież biały, który jest złuszczaniem skóry gładkiej, najczęściej na twarzy i kończynach.

Łupież – przyczyny

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania łupieżu jest grzyb specyficzny dla skóry głowy. W niektórych przypadkach łupież występuje z powodu braku cynku w organizmie, a w szczególności też wskutek złego odżywiania. Wywoływać i pogarszać problem łupieżu mogą także: zbyt rzadkie stosowanie szamponu do włosów i jego niewłaściwy dobór, zbytnie nadużywanie lakierów i żeli do włosów, nadmierne wykorzystywanie elektrycznych wałków do stylizacji, niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących, zbyt zimny klimat dla włosów, niewystarczające spłukiwanie po umyciu oraz niska wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych. Wysuszenie skóry głowy to najczęstsza przyczyna pojawiania się łupieżu. Problem ten nasila się szczególnie zimą, kiedy w ogrzewanych pomieszczeniach powietrze znacznie wysusza się. Sucha jest wtedy nie tylko skóra głowy, lecz całego ciała. Nadwrażliwość na składniki znajdujące się w preparatach pielęgnacyjnych także nie wpływa pozytywnie na skórę głowy. Stres działa na ogólny stan organizmu, także może wzmagać złuszczanie się naskórka.

Co na łupież?

Sprawdzone sposoby na łupież możecie znaleźć na wielu stronach internetowych, które prowadzą doradztwo z zakresu dermatologii, kosmetologii oraz problemów skórnych. W przypadku nieustępującego problemu, należy zasięgnąć fachowej porady, jak zwalczyć łupież u dermatologa. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest odpowiedni szampon na łupież. Poprawę uzyskuje się zazwyczaj na jakiś czas. Następnie następują nawroty tego schorzenia. Po zakończeniu specjalistycznego leczenia, aby zminimalizować ryzyko ponownego nasilenia łupieżu, zaleca się właściwe pielęgnowanie skóry głowy z użyciem odpowiednio dobranych preparatów. Warto także wzbogacić dietę w przydatne witaminy i minerały, które odżywiają włosy oraz skórę. Leczenie łupieżu wymaga ogromu cierpliwości, a także systematyczności. Zazwyczaj, aby wyleczyć łupież, wystarczy stosować przez określony czas odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Wizyta u lekarza w większości przypadków nie jest konieczna. Jednak, jeśli pomimo kilkutygodniowego stosowania preparatów przeciwłupieżowych pacjent w dalszym ciągu odczuwa swędzenie, a skóra głowy jest czerwona i opuchnięta, należy wybrać się do lekarza dermatologa. Zmiany skórne tego typu mogą cechować także wiele innych, poważniejszych chorób, między innymi łojotokowe zapalenie skóry. Na podstawie obserwacji płatów martwej skóry lekarz może szybko zdiagnozować dane schorzenie i zastosować odpowiednią terapię.

Powiązane wpisy