Pękające pięty – przyczyny

Problem pękających pięt jest znany dużej ilości kobiet – kiedy nadchodzi lato i moda nakazuje nosić lekkie, przewiewne obuwie, brzydkie pięty uniemożliwiają ich założenie. Nie jest to zresztą typowo kosmetyczna przypadłość, bo pęknięcia na piętach powodują bolesność i narażają na ryzyko zarażenia się różnymi drobnoustrojami, które mogą wnikać w miejsce przerwania ciągłości skóry.

Przyczyny pękania pięt

Jest sporo przyczyn wpływających na pojawienie się pęknięć na piętach. Dość często problem ten wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny – skóra na stopach potrzebuje nawilżenia, jak również regularnego ścierania naskórka pumeksem. Gdy za rzadko wykonuje się odpowiednie zabiegi kosmetyczne, nawilżenia zawsze brakuje, przez co pięty będą wysychać i pękać. Im grubsza warstwa zrogowaciałego naskórka, tym głębsze mogą być bruzdy i tym trudniej będzie poradzić sobie z usunięciem tak uformowanych zmian. Inna przyczyna to na przykład źle dobrane obuwie, pozbawione odpowiednio miękkich i grubych wkładek, źle wyprofilowane lub po prostu znoszone – podczas chodzenia w takich butach pięty będą stale narażone na różne mikrourazy. Problemy ze stopami często wynikają też ze zbyt wysokiej masy ciała – nadwaga lub otyłość powodują wywieranie dużego nacisku na stopy, więc o wiele łatwiej jest nabawić się takiego defektu.

Co na pękające pięty?

Tego typu dolegliwości bardzo trudno się pozbyć. Najlepiej po prostu zapobiegać, bo gdy już pięty zaczną pękać, bardzo często konieczna jest wizyta u specjalisty i stosowanie się do jego zaleceń. Nawet wtedy nie ma gwarancji, że problem szybko zaniknie, bo terapia jest skomplikowana i wymaga wielokrotnego powtarzania niektórych zabiegów. Leczenie może zostać przeprowadzone u dermatologa lub w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Głównym elementem zabiegu jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, który powoduje dolegliwości bólowe i pęka. Żeby móc się go pozbyć, należy użyć odpowiednio twardego narzędzia, np. frezarki diamentowej. Jest to czynność o tyle skomplikowana, że trzeba usuwać naskórek powoli i stopniowo, czasami nawet dzieląc to na kilka sesji (nie można zbyt szybko usuwać, bo może to pogłębić dolegliwości, zamiast je zniwelować). Po pozbyciu się całości starej pokrywy skórnej smaruje się pięty maścią o właściwościach gojących i nawilżających. Dla lepszego efektu całość owija się bandażem elastycznym lub np. folią oraz oczywiście zakłada skarpetki. Możliwe jest chodzenie, ale lepiej oszczędzać stopy na czas trwania kuracji.

Pękające pięty – domowe sposoby

W domowym zaciszu można również pracować nad pozbyciem się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Chodzi głównie o higienę i regularne pozbywanie się zbędnego naskórka. Po kąpieli w ciepłej wodzie, która powinna trwać np. kilkanaście minut, można delikatnie ścierać zewnętrzne warstwy naskórka – wykonanie tej czynności przy okazji każdego mycia stóp może znacznie zniwelować dolegliwości. Ponieważ jednak problem lubi powracać, nawilżanie stóp, ścieranie pięt i nakładanie kosmetyków nawilżających przeznaczonych specjalnie dla suchej skóry powinno stać się jedną z codziennych czynności.