Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy

Wszelkie zmiany pojawiające się na skórze twarzy stanowią poważny problem – twarz to przecież wizytówka, miejsce, którego nie można zakryć lub schować przed wzrokiem innych. Pokrywa ją jednak skóra mająca wszędzie takie same skłonności do różnych przebarwień, wyprysków, krost oraz stanów zapalnych wywołanych przez mechaniczne bądź organiczne czynniki. Jednym z dotkliwych problemów zdrowotnych związanych właśnie z twarzą jest łojotokowe zapalenie skóry. Chęć pozbycia się nieestetycznych zmian wynikających z tej choroby wymusza poddanie się odpowiedniej terapii.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy

Oczywiście pierwszym ważnym krokiem przed podjęciem terapii jest właściwe zdiagnozowanie dolegliwości. O rozwoju łojotokowego zapalenia skóry twarzy świadczy łatwe do zauważenia złuszczanie się skóry z niektórych fragmentów twarzy, co wywołuje zaczerwienienie, podrażnienie i świąd. Objawy mogą się nieregularnie nasilać oraz osłabiać, przez co nie zawsze skóra jest tak samo podrażniona. Symptomy opisywanego zapalenia mogą przypominać łuszczycę, dlatego ostatecznego rozpoznania oraz przepisania właściwych preparatów, zalecenia kosmetyków dokonuje dopiero lekarz. Z uwagi na delikatność skóry na twarzy i jej dodatkowe osłabienie chorobą, niedopuszczalne jest samodzielne wybieranie preparatów i stosowanie ich. Można w ten sposób wywołać zupełnie odwrotny efekt.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny

Przyczyn powstawania tego rodzaju zapalenia należy upatrywać w naturalnej funkcjonalności skóry – produkcji łoju przez specjalne służące do tego gruczoły. Gdy wszystko jest w porządku, wydzielina gruczołów chroni i nawilża skórę, a później naturalnie się złuszcza. Zbyt obfita produkcja łoju, określana też nadaktywnością gruczołów łojowych, nie sprzyja niestety właściwej kondycji skóry. Nadmiernych ilości łoju trudno się pozbyć, więc jeśli zalegają one na skórze, stanowią doskonałe warunki do rozwoju różnych grzybów i tym samym powstania stanu zapalnego. Podczas trwania choroby aktywność gruczołów nie maleje, co przymyka pory skóry i dodatkowo nasila objawy. Jeśli stan ten nie jest zbyt poważny, łuszczenie skóry na twarzy nie dotyka wielu jej partii i jest raczej łagodne, można poczekać z wdrażaniem leczenia farmakologicznego. Potrzeba jednak poświęcać bardzo dużo uwagi właściwej pielęgnacji i higienie twarzy. Po każdym myciu trzeba skórę dokładnie osuszyć. Jeśli nie ma przeciwskazań, można zrezygnować z mydła na rzecz np. płynów micelarnych lub innych kosmetyków delikatnych w aplikacji, ale bardzo skutecznych w leczeniu.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – istotna profilaktyka

Bywa, że po wyleczeniu jednego ataku łojotokowego zapalenia skóry twarzy w krótkim czasie pojawia się drugi. Można tego uniknąć za pomocą zaostrzenia swoich nawyków higienicznych. Oprócz poddawania terapii i profilaktyce samej tylko skóry na twarzy warto obejrzeć też głowę, czy zmiany nie dotknęły również tych okolic (istnieje inna „wersja” choroby, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy). Wymusi to konieczność mycia włosów specjalnymi szamponami (muszą być łagodne i przeznaczone do częstego stosowania), rezygnacji z suszenia gorącym nawiewem z suszarki czy noszenia obcisłych czapek.

Powiązane wpisy