Liszaj na twarzy – przyczyny

Liszaj to jedna z tych dermatologicznych dolegliwości, która przez bardzo długi czas traktowana była jako coś niezwykle wstydliwego, kłopotliwego, a osoby nią dotknięte cierpiały nawet nie tyle z powodu samej choroby, co wskutek napiętnowania przez społeczeństwo. Na szczęście dziś wiemy o tej chorobie o wiele więcej, bardziej zbadane przyczyny i powstało mnóstwo skutecznych leków, dzięki czemu chorzy mogą szybko powrócić do pełni formy lub też, w cięższych przypadkach, znacząco ograniczyć widoczność i rozwój choroby.

Przebieg choroby

Wiele chorób dermatologicznych ma to do siebie, że mogą się pojawiać na całej powierzchni skóry, także na tak jej widocznych częściach jak na przykład twarz i dłonie – tak samo jest w przypadku liszaju. To przewlekła choroba skóry i błon śluzowych, dla której charakterystyczne są grudkowe zmiany oraz bardzo uciążliwy świąd. Skóra chorych na nią osób pokrywa się z reguły różowymi plamami, na których po jakimś czasie pojawiają się grudki, a wszystkim tym zjawiskom towarzyszy bardzo silne swędzenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podrażniona, podrapana skóra będzie wyglądać jeszcze gorzej, ponadto drapiąc ją przynosimy sobie bardzo krótkotrwałą ulgę, a choroba może się przez nie rozprzestrzenić na kolejne partie ciała.

Liszaj na twarzy przyczyny

Dotychczas nie udało się jednoznacznie określić etiologii tej choroby, jednakże wyselekcjonowano kilka czynników, których wystąpienie u chorego daje większe prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby. Wśród prawdopodobnych przyczyn pojawienia się tego rodzaju zmian skórnych wymienia się między innymi: wszelkiego rodzaju choroby wątroby, cukrzycę, silny wstrząs psychiczny, reakcje obronnościowe (immunologiczne) organizmu na przykład po przebytym przeszczepie, zażywanie środków przepisanych przez psychiatrę (takich jak na przykład neuroleptyki) oraz stosowanie leków posiadających w swoim składzie środki przeciwmalaryczne i związki złota, arsenu czy też bizmutu.

Liszaj na twarzy – leczenie domowe

Mimo że jest to bardzo poważna choroba, w której nie obejdzie się bez leków na receptę, istnieje sporo domowych sposobów, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie terapii zarządzonej przez lekarza. Zalicza się do nich między innymi nieustanną troskę o jak najwyższy poziom nawilżenia skóry (sucha skóra wykazuje się o wiele mniejszą odpornością na działanie czynników drażniących) oraz unikanie stresu, prowadzenie spokojnego, regularnego trybu życia czy też stosowanie zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze oraz witaminy.

Liszaj na twarzy – jak leczyć

W aptekach dostępnych jest wiele różnych środków wspierających nas organizm z tą chorobą. Z tego szerokiego asortymentu lekarz może wybrać takie produkty jak na przykład  zmniejszające swędzenie leki przeciwhistaminowe, miejscowo stosowane sterydy (najczęściej w postaci maści), leki zawierające lidokainę albo benzydaminę, sterydy stosowane doustnie lub też stosowanie maści z witaminą A, która znana jest ze swoich właściwości przyspieszających regenerację skóry.

Powiązane wpisy