Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

problemy-skorne-a-wsrod-nich-tradzik-mlodzienczy-2

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób skóry, które nie tylko dają nieprzyjemne czy nawet bolesne objawy, ale i sprawiają, że chorujące na nie osoby spotykają się z nieprzyjemnymi zachowaniami społeczeństwa – wtykane są palcami, obrażane, odsuwane na boczny tor. Bardzo mocno widoczne jest to w przypadku dzieci, które swoich rówieśników chorujących na łuszczycę potrafią potraktować naprawdę w bardzo przykry sposób. Z reguły takie zachowanie to reakcja związana ze strachem, z obawą przed czymś, czego nie znamy. Chociażby dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat łuszczycy.

Przyczyny choroby

Już na samym początku warto udzielić odpowiedzi na chyba najważniejsze pytanie związane z tą chorobą, które spędza sen z powiek wielu osobom i z którym związana niewiedza jest przyczyną praktycznie wszystkich karygodnych zachować, z jakimi spotykają się chorzy: łuszczyca nie jest nawet w najmniejszym stopniu zaraźliwa. To choroba, która pojawia się z nie do końca znanych jeszcze przyczyn, niemniej jednak w licznych badaniach i testach na sto procent wykluczono możliwość zarażania się nią. Najprawdopodobniejsza jest tutaj przyczyna genetyczna, ale nie został do tej pory określony gen, który byłby odpowiedzialny za tę chorobę. Łuszczyca związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem czynników immunologicznych: organizm nie jest w stanie poradzić sobie z wszelkiego rodzaju infekcjami bakteryjnymi czy też grzybiczymi, w przypadku wystąpienia których od razu dochodzi do pojawienia się bardzo charakterystycznych zmian skórnych.

Czy łuszczyca swędzi?

Istnieje całe mnóstwo różnych odmian łuszczycy: łuszczyca pospolita, stawowa, kropelkowata, plackowata, krostkowa, brodawkująca i tak dalej. Różne są też stopnie zaawansowania choroby zależne między innymi od wieku chorego czy też od innych dolegliwości, na które cierpi. Niemniej jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że praktyczne każdy typ tej choroby daje objawy w postaci mniej lub bardziej uciążliwego świądu. Na szczęście istnieją obecnie skuteczne leki, zwłaszcza leki przeciwhistaminowe, które ograniczają swędzenie skóry nawet w bardzo zaawansowanych chorobowo przypadkach. Pomocne w likwidowaniu swędzenia mogą być także preparaty nawilżające i natłuszczające skórę – sucha skóra jest o wiele bardziej podatna na rozwój choroby.

Łuszczyca – kiedy daje pierwsze objawy?

Dla łuszczycy charakterystyczny jest przewlekły przebieg oraz tendencja do remisji i nawrotów choroby. Mimo że jest to choroba genetyczna nie oznacza to, że jej objawy widoczne są już w momencie  narodzin – mogą się pojawić w dowolnym momencie życia, choć z reguły pierwsze sygnały skórne pozwalające podejrzewać łuszczycę pojawiają się w pierwszych tygodniach życia. Szczyt zachorowań jednak najczęściej przypada na drugą i trzecią dekadę życia.

Dostępne metody leczenia

Współcześnie chorzy na łuszczycę mają możliwość korzystania z wielu różnych zróżnicowanych metod pozwalających na ograniczenie występowania objawów chorobowych oraz ewentualnych powikłań. Wymienić można tutaj chociażby wspomniane już leki przeciwhistaminowe, preparaty sterydowe, maści nawilżające z witaminami A i D, retionidy oraz antybiotyki. Bardzo dobre rezultaty także także stosowanie radioterapii.