Plamy starcze – co o nich wiadomo

choroby-skory-co-wiemy-o-plamach-starczych

Wygląd jest ważny dla ludzi w każdym wieku, dlatego nie powinno nas dziwić, że nawet starsze osoby, gdy pojawiają się na ich ciele jakieś zmiany, są nimi zaniepokojeni, tym bardziej, jeżeli pojawiają się one w takim miejscu, że każdy może je zobaczyć. Dodatkowo są takie schorzenia, które mogą się pojawiać nawet u młodych ludzi, jeżeli tylko powstaną odpowiednie czynniki, które sprawiają, że dany problem ma idealne warunki, aby się rozwinąć. To właśnie oznacza, że musimy mieć pewność, skąd się wzięły przebarwienia na naszej skórze i jakie jest ich źródło.

Czy mamy plamy starcze?

W większości przypadków plamy starcze zaczynają się pojawiać wraz z wiekiem, i stają się coraz ciemniejsze, a także ich obwód się zwiększa. Są one wynikiem zbierania się melaniny w komórkach skóry, która pojawia się pod wpływem działania promieni UV. Chociaż są one spotykane najczęściej u osób starszych, to jednak, coraz częściej można je obserwować także u młodych ludzi, którzy wystawiają się na działanie słońca, a także korzystają z solarium.

Jeżeli nie chcemy, aby na naszym ciele pojawiały się starcze plamy, to powinniśmy stosować kremy z wysokim filtrem, także zimą gdy słońce odbijane jest od śniegu, a także unikać wychodzenia na słońce, w godzinach między 12 a 16. Nie mówiąc oczywiście o niekorzystaniu z solarium, albo przynajmniej o korzystaniu z umiarem. Problem z takimi plamami jest taki, że pojawiają się one najczęściej w widocznych miejscach, takich jak twarz, szyja, barki czy dłonie, a to oznacza, że mogą one powodować dyskomfort u osoby, która je posiada. Czasami przebarwienia na twarzy mają inną przyczynę dlatego zawsze warto sprawdzić u lekarza, czy nasze przebarwienia na dłoniach spowodowane są faktycznie promieniami słonecznymi, czy może ich źródłem są problemy z tarczycą, albo z hormonami, czy nawet ze źle pracującą wątrobą.

Warto zaznaczyć, że przebarwieniami nie są np. rozstępy

Plamy starcze na dłoniach

Jeżeli okaże się, że działa któryś z tych innych czynników, to konieczne będzie podjęcie jak najszybciej leczenia. Jednak jeżeli pojawiły się plamy starcze na dłoniach i to faktycznie są one, to warto wiedzieć, że poza estetyką nie są one groźne i nie mamy się czego obawiać. Jednak jeżeli naprawdę nam przeszkadzają, to możemy je próbować usunąć, zwłaszcza te największe. Do tego mogą nam posłużyć różnego rodzaju kremy, jednak tutaj ich działanie będzie zależało od naszych indywidualnych preferencji. Możemy także skorzystać z takich zabiegów, jak: laseroterapia, fototerapia, krioterapia czy mikrodermabrazja, które z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty i wykonywane są pod okiem doświadczonych specjalistów.

Warto uważać z nadmiernym wystawianiem się na słońce, a także sprawdzać, jakie jest źródło pochodzenia plam, które pojawiły się na naszym ciele. Dopiero kiedy będziemy mieli co do nich pewność, będziemy mogli podjąć odpowiednie działania, które będą miały za zadanie zlikwidowanie ich. Bo chociaż takie starcze plamy nie muszą być groźne dla naszego organizmu, to z pewnością mogą mieć spory wpływ na nasze samopoczucie, zwłaszcza jeżeli są widoczne i dość duże. Dlatego warto też wiedzieć, w jaki sposób w razie czego możemy je usunąć, tak aby znowu się poczuć pewnie i poprawić sobie samopoczucie.