Choroby skórne – co warto o nich wiedzieć?

Jakie są najczęstsze choroby skóry?

Jest wiele problemów, z jakimi zmaga się nasza wierzchnia powłoka organizmu, jaką jest właśnie skóra. Ze względu na jej stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, narażona jest na wiele nieodpowiednich, często wysoce szkodliwych czynników zarówno atmosferycznych, jak i mechanicznych. Musi mieć odpowiednie cechy, aby chronić nasze organy, znajdujące się wewnątrz organizmu. Istnieje wiele różnorodnych typów schorzeń skóry. Jeżeli objawy którejś z nich wystąpią, należy udać się jak najszybciej do odpowiedniego lekarza. Z zakresu takiego jak choroby skóry odpowiednim specjalistą jest dermatolog. Łagodne schorzenia można skutecznie usunąć na własną rękę, stosując odpowiednie preparaty o specjalistycznym przeznaczeniu, zaproponowane uprzednio przez lekarza. Do popularnych chorób skóry należą między innymi: trądzik, łuszczyca oraz grzybica.

Trądzik i jego rodzaje

Problem zmian trądzikowych na skórze dotyczy głównie wieku nastoletniego. Jednak pryszcze oraz inne wykwity mogą się też pojawiać w dużo późniejszym wieku. Najczęściej spotykaną odmianą trądziku jest właśnie trądzik młodzieńczy. Pojawia się on w czasie, kiedy w organizmie szaleje duża ilość hormonów, czyli w okresie pokwitania. Jest to wynik zbyt intensywnej pracy gruczołów skórnych, prowadzącej do nadprodukcji łoju. Istnieje także trądzik ropowiczy. Charakterystyczne dla niego są nieestetyczne zaskórniki, torbiele ropne i krosty. Do ich powstania przyczyniają się stany zapalne. Tego typu zmiany mogą pozostawiać na skórze blizny. Z kolei trądzik bliznowaty cechuje się cięższym przebiegiem. Podczas przebiegu tych zmian powstają typowe bliznowce. Często u nastolatków pojawia się odmiana trądziku piorunującego. Obejmuje on zmiany dotyczące nie tylko skóry, ale też całego organizmu. Takie zmiany łojotokowe rozpadają się, a w ich miejsce zbiera się krew. Jeżeli nie uzyskamy fachowej pomocy w obrębie zmian trądzikowych, które występują od dłuższego czasu, blizny po nich mogą pozostać na całe życie.

Łuszczyca – rodzaje

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która często powraca. Procesy zapalne, które występują w jej przebiegu charakteryzują się obecnością wykwitów skórnych, które się łuszczą. Jest to schorzenie przekazywane w genach. Najczęstszym objawem jest swędzenie skóry. Łuszczyca zwyczajna jest jej najbardziej powszechną odmianą i dotyczy prawie 95% wszystkich zanotowanych przypadków tego typu choroby. Łuszczyca może mieć różną grubość i wielkość. Zmiany skórne mogą być zarówno cienkie, jak i grube. W obrębie koloru także mogą się między sobą różnić natężeniem. Zwykle dany płat skóry, dotknięty łuszczycą, jest bardziej czerwony przy krawędziach. Ponadto, istnieją następujące odmiany tego schorzenia: odwrócona z stanami zapalnymi, drobnogrudkowa oraz łuszczyca krostkowa. Łuszczyca może dotykać skóry głowy, a także paznokci.

Grzybica i jej rodzaje

Jest to także jedna z najczęstszych chorób skóry. Bardzo łatwo jest się nią zarazić. Oprócz tego, wyleczona grzybica często powraca. Jest ona chorobą, którą wywołują chorobotwórcze grzyby. Może dotyczyć skóry kończyn oraz tułowia. Rodzaje grzybicy zależą od miejsca, w którym wystąpi, najczęściej jest to grzybica paznokci. Następujące czynniki przyczyniają się d zachorowań na grzybicę: obniżona odporność, zaburzenia hormonalne oraz choroby takie jak cukrzyca czy niewydolność krążenia. Przyjmowanie niektórych antybiotyków i sterydów również może przyczynić się do wystąpienia grzybicy. Grzybicą można się zarazić w czasie korzystania z publicznych siłowni, basenów oraz pryszniców.

Powiązane wpisy