Choroby skórne – łuszczyca poważnym problemem?

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest to przewlekła, nawracająca choroba, w której przebiegu występują procesy zapalne o różnym nasileniu. Charakteryzują się one łuszczącymi się wykwitami, a w niektórych przypadkach także objawami stawowo-ścięgnistymi. Towarzyszy im stan zapalny. Jest najczęstszą przyczyną poważnych problemów dermatologicznych. Nie powstał jeszcze jeden skuteczny lek na jej wyleczenie. Można jedynie łagodzić przykre objawy łuszczycy. Warto wiedzieć o łuszczycy jako chorobie skóry jak najwięcej, bo choć nie jest zakaźna, to zachorować może na nią każdy.

Łuszczyca – objawy

Najbardziej zauważalnym, pierwszym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne grudki. Są one okrągłe lub owalne i płaskie. Są wyraźnie oddzielone od otaczającej je zdrowej skóry. Łuski łuszczycy powstają zazwyczaj na dłoniach i stopach, łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej bądź owłosionej skóry głowy. Wierzchnia warstwa łuski pokryta jest srebrzystoszarą powłoką, która z biegiem czasu narasta. Jest to tak zwana blaszka łuszczycowa, powstająca wskutek rogowacenia skóry. W początkowym stadium tego schorzenia zmiany nie są duże. Mogą sięgać od kilku milimetrów do zaledwie 2 centymetrów. Z czasem jednak powiększają się i ich zasięg może obejmować nawet kilka centymetrów. W części przypadków łuszczyca może dodatkowo prowadzić do zmian na paznokciach. Występują wtedy objawy, polegające na pojawianiu się mało widocznych, punkcikowatych „wgłębień” w płytce paznokcia. Następuje jej zżółknięcie. Paznokcie stają się bardziej łamliwe i nie są odpowiednio odżywione. Takie zmiany mogą pojawiać się zarówno na paznokciach rąk, jak i stóp.

Łuszczyca – przyczyny

Dlaczego chorujemy na łuszczycę? Od czego zależy jej wystąpienie? Otóż, istnieje długa lista czynników, które mogą powodować zachorowanie na łuszczycę oraz jej nieustanne nawroty, w przypadku osób, które mają do niej predyspozycje. Należą do nich między innymi: infekcje bakteryjne (w tym angina) oraz wirusowe (np. odra, ospa czy półpasiec) oraz przewlekłe schorzenia takie jak próchnica czy powracające zapalenie pęcherza. Oprócz tego, stosowanie niektórych lekarstw oraz alkohol czy zmiany w gospodarce hormonalnej też mogą prowadzić do łuszczycy. Zdrowej skórze nie sprzyjają grzybice i drożdżaki.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca głowy jest przewlekłą i długotrwałą chorobą skórną, która nie jest łatwa do wyleczenia. Komórki skóry w czasie jej występowania narastają w zbyt szybkim tempie, a dodatkowo powstają grube plamy na skórze skóry głowy. Mają one kolor srebrny, biały bądź czerwony. Skóra jest wówczas sucha i występuje swędzenie. Może też dojść do chwilowej utraty włosów. Łuszczyca na głowie przebiega wspólnie ze zmianami na czole, z tyłu szyi albo za uszami.

Jak leczyć łuszczycę?

Objawy często znikają nawet bez leczenia, jednak następnie mogą powrócić z bardzo dużą intensywnością. Specjalista może zdiagnozować łuszczycę za pomocą obserwacji skóry i paznokci. Większość przypadków łuszczycy jest łagodne, a jej leczenie polega na szczególnej pielęgnacji skóry. Należy utrzymywać ją odpowiednio nawilżoną. Zalecane są różne kremy i balsamy, a także peelingi. Dermatolog może zaproponować najbardziej skuteczną kurację. Leczenie łuszczycy może trwać nawet całe życie, ponieważ choroba ciągle powraca.

Powiązane wpisy